Pojištění versus zabezpečení vozidla

Pojištění proti odcizení vozidla a zabezpečení má významnou spojitost. Pouhé pojištění daného konkrétního vozidla nestačí. Důležitou součástí ochrany motorového vozidla je bezesporu i jeho míra zabezpečení. Na zdejším trhu je možné zakoupit nejrůznější druhy zabezpečovacích prvků, které jsou určeny k ochraně vozidla proti odcizení, anebo jen vyloupení. Když pomineme základní prováděnou ochranu, jako je řádné uzamčení opouštěného vozidla, existuje celá řada zabezpečovacích prvků a zařízení. Zabezpečení vozidla může být prováděno na bázi mechanické, případně elektronické. Ochrana vozidla mimo pojištění spočívá v aktivním používání zvoleného zabezpečovacího postupu. Úroveň zabezpečení stoupá v případě kombinace více prků, či zařízení.

Mechanická a elektronická zabezpečovací zařízení

Takřka ideální variantou zabezpečení motorového vozidla je komplex pojištění proti odcizení vozidla, spolu s mechanickým a elektronickým zabezpečovacím zařízením. Použitá zabezpečovací zařízení sníží rizika krádeže na minimum, kromě toho usnadní vyhledávání odcizeného vozidla a vlastní pojištění vozidla poslouží jen k úhradě případných škod. Zájemcům o zabezpečení jejich vozidla lze doporučit některá užitečná zabezpečovací zařízení – do kategorie mechanických patří nejrůznější blokovací prvky řadící paky či volantu – do kategorie elektronických patří různé druhy autoalarmů, a hlavně GPS.

Výběr typu zabezpečení vozidla

Kromě uzavření pojištění proti odcizení vozidla záleží ochrana i na vhodně zvoleném typu zabezpečovacího zařízení. Výběr typu zabezpečení se odvíjí od rizikovosti případného odcizení, či vyloupení vozidla. Nemusí mít každé vozidlo nainstalované všechny prvky zabezpečení, mnohdy stačí jen zvolit tu správnou účinnou variantu s ohledem na značku a stav vozidla. Případný zájemce o zabezpečení může volit z následujících variant:

  • bezpečnostní značení oken
  • mechanická zabezpečení
  • satelitní vyhledávací systémy

nové havarijní pojištění, kalkulace povinného ručení bez závazků, znáte zákon o povinném ručení ? 

Pojištění proti odcizení vozidla